Prominent & Leading Manufacturer from Surat, we offer paper bag handle ropes, 4no. black polyester rope, 4mm white polyester rope, 2mm white polyester rope, 12mm navy blue polyester rope and 4mm polyester golden rope.
₹ 0.6 / Pair Get Latest Price
| Diameter | 4 mm |
| Color | As per Photo |
| Material | Polyester |
| Length | 10 Inches |
| Rope Type | Braided |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10000 Pair
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Length | 100 m |
| Diameter | 4mm |
| Construction | Double Braided |
| Color | BLACK |
| Usage/Application | Hand Bag |
| UV Stabilized | Yes |
| Material | Polyester |
| Design | Plain |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Length | 100 m |
| Diameter | 4mm |
| Construction | Double Braided |
| Yarn Type | High Tenacity |
| Color | White |
| Usage/Application | Hand Bag |
| UV Stabilized | Yes |
| Material | Polyester |
| Is It Reusable | Reusable |
| Design | Plain |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Length | 100 m |
| Diameter | 2mm |
| Usage/Application | Bag |
| Color | White |
| Construction | Double Braided |
| Yarn Type | High Tenacity |
| UV Stabilized | Yes |
| Is It Stretchable | Stretchable |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Length | 100 m |
| Diameter | 12mm |
| Construction | Double Braided |
| Yarn Type | High Tenacity |
| Color | Navy Blue |
| Usage/Application | Hand Bag |
| UV Stabilized | Yes |
| Material | Polyester |
| Design | Plain |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 135 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1-10 mm |
| Material | Golden |
| Application Area | Paper Bag |
| Color | Gold |
| Design | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Length | 100 m |
| Color | Gray |
| Usage/Application | Hand Bag |
| Material | Polyester |
| Is It Reusable | Reusable |
| Design | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Length | 100 m |
| Color | Red |
| Usage/Application | Hand Bag |
| Material | Polyester |
| Is It Reusable | Reusable |
| Design | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Length | 100 m |
| Diameter | 10mm |
| Usage/Application | Bag |
| Color | White and Black |
| Construction | 3-Strand Twisted |
| Yarn Type | High Tenacity |
| UV Stabilized | Yes |
| Is It Stretchable | Stretchable |
| Country of Origin | Made in India |
| Item Code | 12N |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 4 mm |
| Material | Polyester |
| Length | 100 m |
| Color | Pink |
| Construction | 3-Strand Twisted |
| Yarn Type | High Tenacity |
| Pattern | Plain |
| Width | 4mm |
| Usage/Application | Paper Bag |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Pattern | Plain |
| Color | As per photo |
| Cord Type | Braided |
| Diameter | 4 mm |
| Shape | Round |
| Finish | Nada Dori Polyster Rope |
₹ 0.7 / Pair Get Latest Price
| Rope Thickness | 3 mm |
| Rope Diameter | 4 mm |
| Rope Type | Braided |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Polyester |
| Handle Length | 14 inch |
| Length | 10 Inches |
Minimum order quantity: 10000 Pair
₹ 0.6 / Pair Get Latest Price
| Handle Type | Cope Handle |
| Handle Length | 12 inch |
| Usage | Shopping Bag |
| Rope Thickness | 2mm |
| Finish | Matt |
| Material | Polyster |
| Brand | Tulsi Narrow Fab |
Minimum order quantity: 10000 Pair
₹ 0.7 / Pair Get Latest Price
| Rope Diameter | 4 mm |
| Length | 10 Inches |
| Usage | Shopping Bags |
| Packaging Type | Packet |
| Finish | Matt |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 1000 Pair
₹ 0.9 / Pair Get Latest Price
| Diameter | 2 mm |
| Color | As per Photo |
| Material | Polyester |
| Length | 12 Inches |
| Rope Type | Braided |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10000 Pair
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Color | Coffee |
| Usage/Application | Hand Bag |
| Diameter | 4mm |
| Is It Reusable | Reusable |
| Material | Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 0.8 / Pair Get Latest Price
| Diameter | 3 mm |
| Color | black |
| Material | Polyester |
| Length | 52 Inches |
| Rope Type | Knitted |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 0.9 / Pair Get Latest Price
| Handle Type | Twisted Rope |
| Handle Length | 12 inch |
| Usage | Shopping Bag |
| Rope Thickness | 2 mm |
| Finish | Matt |
| Material | Polyester |
| Color | Pink |
| Thickness | 2mm |
| Application | Paper Bag |
Minimum order quantity: 1000 Pair
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Diameter | 2 mm |
| Length | 100 m |
| Color | Black |
| Construction | 3-Strand Twisted |
| Yarn Type | High Tenacity |
| Usage/Application | GARMENT |
| Width | 2mm |
| UV Stabilized | Yes |
| Is It Stretchable | Stretchable |
| Design | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| End Use | Industrial Use |
| Material | Polyster |
| Thread Ticket Number | 12 N |
| Length per Spool | 300 m |
| Brand | Tulsi Narrow Fab |
| Thread Type | Filament Polyester |
| Usage/Application | Garments |
| Length | 200 m |
Minimum order quantity: 50 Kg
Vinit Jain (CEO)
Tulsi Narrow Fab
2nd Floor, Shed No. 45, Darshan Industrial Society, Bamroli Road
Surat - 395010, Gujarat, India