Pioneers in the industry, we offer polyester braided rope, 2mm blue paper bag handle rope, 4mm black paper bag rope, 2mm coffee paper bag handle rope, 2mm yellow paper bag handle rope and 2mm red paper bag handle rope from India.
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Length | 200-300 meter |
| Diameter | 4 mm |
| Filament Type | Multifilament |
| Rope Type | Braided |
| Color | As per Photo |
| Strand Structure | 1 Ply |
| Raw Material | Reprocessed Polyester |
| Rope Shape | Round |
| Packaging Type | Hank |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 0.80 / pair Get Latest Price
| Handle Type | Twisted Rope |
| Rope Diameter | 2 mm |
| Handle Length | 30 cm |
| Usage | Shopping Bags |
| Color | Blue |
| Diameter | 2mm |
| Length | 23cm |
| Finish | Matt |
| Application | Paper Bag |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 10000 pair
₹ 0.55 / pair Get Latest Price
| Handle Type | Twisted Rope |
| Rope Diameter | 4 mm |
| Application Area | Paper Bag |
| Handle Length | 30 cm |
| Usage | Shopping Bags |
| Color | Black |
| Length | 25cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 10000 pair
₹ 0.8 / pair Get Latest Price
| Handle Type | Twisted Rope |
| Rope Diameter | 2 mm |
| Handle Length | 30 cm |
| Usage | Shopping Bags |
| Color | Coffee |
| Diameter | 2mm |
| Length | 25cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Paper Bag |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 10000 pair
₹ 0.75 / Pair Get Latest Price
| Handle Type | Twisted Rope |
| Rope Diameter | 2 mm |
| Handle Length | 30 cm |
| Usage | Shopping Bags |
| Color | Yellow |
| Length | 22cm |
| Finish | Matt |
| Application | Paper Bag |
| Width | 2mm |
| Item Code | 6N |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 10000 Pair
₹ 0.75 / pair Get Latest Price
| Handle Type | Twisted Rope |
| Rope Diameter | 2 mm |
| Application Area | Paper Bag |
| Handle Length | 30 cm |
| Usage | Shopping Bags |
| Color | Red |
| Diameter | 2mm |
| Length | 24cm |
| Finish | Matt |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 10000 pair
₹ 1.5 / pair Get Latest Price
| Handle Type | Twisted Rope |
| Rope Diameter | 4 mm |
| Handle Length | 30 cm |
| Usage | Shopping Bags |
| Color | Golden |
| Diameter | 4mm |
| Length | 23cm |
| Finish | Matt |
| Biodegradable | Yes |
| Application | Paper Bag |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 10000 pair
₹ 0.55 / pair Get Latest Price
| Handle Type | Braided Rope |
| Rope Diameter | 4 mm |
| Application Area | Paper Bag |
| Color | White |
| Diameter | 4mm |
| Length | 22cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 10000 pair
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Handle Type | Twisted Rope |
| Rope Diameter | 4 mm |
| Application Area | Paper Bag |
| Handle Length | 23 cm |
| Usage | Shopping Bags |
| Color | Black |
| Finish | Matt |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 10000 Kg
₹ 0.80 / pair Get Latest Price
| Length | 24cm |
| Diameter | 4mm |
| Usage/Application | Paper Bag |
| Color | Orange |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 10000 pair
₹ 2 / pair Get Latest Price
| Diameter | 1-10 mm |
| Color | As per Photo |
| Material | Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Paper Hand Bag |
₹ 2 / pair Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Handle Type | Twisted Rope |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Usage | Shopping Bags, Brand Bags, Boutique Bags, Gift Bags, Food Bags |
| Finish | Matt |
| Color | Golden |
| Width | 8mm |
| Application | Paper Bag |
Minimum order quantity: 10000 pair
₹ 0.75 / pair Get Latest Price
| Handle Type | Twisted Rope |
| Rope Diameter | 2 mm |
| Color | Green |
| Diameter | 2mm |
| Length | 24cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Paper Bag |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 10000 pair
₹ 0.9 / pair Get Latest Price
| Handle Type | Twisted Rope |
| Rope Diameter | 2 mm |
| Application Area | Paper Bag |
| Handle Length | 30 cm |
| Usage | Shopping Bags |
| Color | Pink |
| Diameter | 4mm |
| Length | 23cm |
| Finish | Matt |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 10000 pair
Vinit Jain (CEO)
Tulsi Narrow Fab
2nd Floor, Shed No. 45, Darshan Industrial Society, Bamroli Road
Surat - 395010, Gujarat, India